עבודה במדינת ליטא

  רוצים לעבוד בחו"ל ? מלאו פרטים בטופס מצד ימין ותתחילו להרוויח והרבה!  

עבודה בליטא מושכת בעיקר ישראלים ממוצא רוסיליטא היא אחת המדינות הייחודיות באירופה ובעצם בעולם כולו. אמנם לכל מדינה, כמעט, סממנים ומאפיינים שאין באף מקום אחר, וכל עבודה בחו"ל היא חוויה יוצאת דופן ומרתקת – אולם למי שבוחר בליטא כמקום תעסוקה מצפה תקופה טובה שאותה לא ישכח כל ימי חייו.

ליטא היא הגדולה במדינות הבלטיות, עם אוכלוסייה של כ-3.5 מיליון איש (לעומת קצת יותר מ-2 מיליון בלטביה השכנה ומיליון ורבע באסטוניה הקטנה). שטחה של ליטא הוא כ-65,000 קמ"ר (בערך פי 3 משטח מדינת ישראל) כך שמדובר במדינה שרמת הצפיפות בה נמוכה מאוד. לליטא פנים מגוונים: מצד אחד המדינה השתייכה במשך שנים רבות לברית המועצות והשפעות השלטון הקומוניסטי עדיין ניכרות בה, בעיקר באזורים הכפריים. מצד שני, המדינות הבלטיות, וליטא בראשן, תמיד הקפידו על ריחוק מאמא רוסיה – ובהתאם בליטא פעלה תנועה בשם סאיודיס, תנועה אנטי סובייטית כמו גם אנטי קומוניסטית, והמדינה הייתה הראשונה להכריז על עצמאות כשהאימפריה הסובייטית החלה להיסדק, כבר במרץ 1990. גם השמות הליטאים מזכירים יותר שמות יווניים מאשר שמות רוסיים, ובאופן כללי בני הדור הצעיר בליטא, ובפרט אלה המתגוררים בערים הגדולות (וילנה הבירה וקובנה), בחרו בתרבות המערב ומדברים אנגלית מצוינת – דבר המקל מאוד על ישראלים המגיעים לעבוד במדינה הצומחת ומתפתחת.

כלכלת ליטא

כמו עבודה בלטביה השכנה מצפון, פולין השכנה מדרום, אסטוניה המעט מרוחקת יותר ובעצם בכמעט כל המדינות הקומוניסטיות לשעבר, עבודה בליטא היא רעיון מצוין במיוחד עבור מי שאוהב לאתר הזדמנויות קורצות עוד בטרם מתנפלים עליהן ההמונים. נכון לראשית המאה העשרים ואחת כלכלתה של ליטא עדיין פחות איתנה מזו של מדינות מערב אירופה, אולם הפוטנציאל שלה עצום – ובבירה וילנה, לדוגמה, רמת החיים כבר מתחילה להזכיר את זו של ערי המערב.

בנוסף, ישראלים העובדים בחו"ל במדינות שצמיחה לא מעטה עוד לפניהן (למשל אלה הבוחרים בעבודה ברומניה) נהנים מיוקר מחיה נמוך. לכך יש להוסיף את העובדה כי התחרות על ליבם וכיסם של הליטאים אינה עזה במיוחד, וגם, כמובן, חריצות וכישרון – והנה לכם מתכון לחיסכון של סכומי כסף נאים במיוחד מעבודה בליטא.

החל מהראשון במאי 2004 ליטא היא חברה לכל דבר באיחוד האירופי – הגב הכלכלי, ובכלל, שזכתה לו המדינה מן הסתם יסייע לכלכלתה לצמוח עוד, ולישראלים שיבחרו להגיע לעבוד במדינה לצמוח יחד איתה.

עבר עשיר, עתיד מתוק

לאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה הייתה יהדות ליטא שם דבר, ואחד ממעוזי ההשכלה התורנית באירופה. לצד תקופות אלה, היו גם ימים חשוכים יותר של התעמרות ביהודי ליטא שהגיעה לשיא בזמן מלחמת העולם השנייה שבמהלכה נכחדה כמעט כל הקהילה היהודית הגדולה במדינה (אם כי ביחס לגודל האוכלוסייה, חשוב לציין, מספרם של חסידי אומות עולם ליטאים הוא בין הגבוהים ביותר).

על השורשים העמוקים והמשמעותיים של היהדות בליטא תעיד העובדה כי וילנה, בירת המדינה הבלטית הסימפטית, ידועה גם בכינוי "ירושלים ד'ליטא". כיום מספר היהודים בווילנה זעום למדי, ומדובר בעיר מערבית לכל דבר עם חיי מסחר ערים, חיי לילה שוקקים, דור צעיר שמבקש לנצל את הדמוקרטיה והחופש כדי להזניק את העיר והמדינה קדימה – ולצידם גם עיר עתיקה גדושת מבנים יפהפיים. וילנה היא אתר מורשת עולמית (על פי הכרזת אונסק"ו) וישראלים הבוחרים לעבוד בה ימצאו מקום שפשוט כיף לחיות בו (לפחות בקיץ; בחורף – כמו עבודה בפינלנד או מדינות צפוניות אחרות – לא קל לישראלים להתמודד עם מזג האוויר).

גם קובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא, ואופציה מוצלחת לא פחות למקום עבודה בחו"ל, הייתה בעבר מרכז יהודי וציוני, וכיום משלבת בהצלחה ישן עם חדש ותרבות מעשירה עם חיי מסחר מתגמלים.

  רוצים לעבוד בחו"ל ? מלאו פרטים בטופס מצד ימין ותתחילו להרוויח והרבה!