עבודה במדינת שוויץ

  רוצים לעבוד בחו"ל ? מלאו פרטים בטופס מצד ימין ותתחילו להרוויח והרבה!  

שוויץ היא אחת המדינות היציבות והאיתנות כלכלית ביותר באירופה – והאם יש מישהו שמחפש עבודה בחו"ל שאינו רוצה לעבוד במשק רב עוצמה ומבוסס במיוחד?

לעבודה בשוויץ כמובן יתרונות רבים אחרים, ולא רק העובדה כי היא מתבצעת במדינה בעלת כלכלה חזקה. הדייקנות השוויצרית המפורסמת, הנופים יוצאי הדופן, הניקיון המוחלט, הניטרליות הטבועה באופייה של המדינה, הרב-תרבותיות של החברה (שלמשל, הסכימה על לא פחות מארבע שפות רשמיות: צרפתית, איטלקית, גרמנית ורומאנש) – כל אלה הופכים את השהות בשוויץ לחוויה מרתקת, שונה מאוד מהחיים בישראל, ואת העבודה בה למשתלמת מאוד, לא רק כלכלית.

אמינות ואיכות ללא פשרות

רוב מחפשי העבודה בשוויץ מתרכזים בציריךשוויץ, כידוע, היא פדרציה של מחוזות הנקראים קנטונים – 26 במספר. סימן ההיכר שלה הוא האמינות הגבוהה במיוחד, בין אם מדובר בשעונים ("שעון שוויצרי" הוא שם נרדף לדייקנות מוחלטת), בין אם באולרים, בין אם בשוקולד (לדוגמה, הטובלרון שצורתו כשל המטרהורן משונן הפסגה) ובין אם במערכת הבנקאות הדיסקרטית שמשרתת רבים מבין עשירי העולם. האמינות הזו היא בהחלט גם יתרון מבחינת המחפשים עבודה בחו"ל שבוחרים בשוויץ – תמיד טוב לדעת שיש על מי לסמוך, ושעבודה מאומצת אכן תניב הכנסות נאות.

האמינות, הדיוק והחריצות הם גם אלה שהפכו את כלכלת שוויץ לאחת המובילות בעולם עם תמ"ג ממוצע לנפש של כ- 45,000 דולר. על אף גודל אוכלוסייתה השווה פחות או יותר לזה של ישראל (כ- 8 מיליון איש), שטחה הצנוע והטופוגרפיה הלא פשוטה שלה, נהנית שוויץ מצמיחה מרשימה (ושוויונית למדי), מאבטלה בשיעור נמוך (דבר היוצר מקומות עבודה לא מעטים גם למגיעים אל המדינה משאר העולם על מנת לעבוד) ומרמת חיים גבוהה. לצד סקטור בנקאי מפותח במיוחד, יש בשוויץ גם תעשיה בהיקף רחב, שמבוססת על ייצור מוצרי איכות ואף יוקרה. כמובן שגם לתיירות משקל נכבד בשגשוג הכלכלה השוויצרית, ובכך שעבודה במדינה היא משתלמת במיוחד.

חיסרון משמעותי של עבודה בשוויץ הוא מזג האוויר, שעבורנו הישראלים – הרגילים לחום ולמיעוט משקעים – עלול להיות קשה מנשוא (לא בכדי ישראלים רבים מעדיפים עבודה בפלורידה, הוואי, מאיורקה או מקומות שטופי שמש אחרים). מצד שני, המיקום של שוויץ – בין צרפת, גרמניה ואיטליה ובמרחק סביר גם ממדינות אירופאיות אחרות – הופך אותה לנקודת מוצא מעולה לגיחות לכל רחבי היבשת ומעניק לעובדים בה אפשרות "לקפוץ" לברלין, פראג, מילאנו, פאריז ושאר ערים שוקקות ונחשקות (אופציה שגם מי שבחר בעבודה באוסטריה נהנה ממנה).

איפה עובדים ולאן מטיילים בשוויץ?

המגיעים לשוויץ על מנת לעבוד בה מתמקמים – כמו ברוב המקרים של עבודה בחו"ל – בערים הגדולות. בשוויץ גם הערים הגדולות הן יחסית צנועות מימדים: בציריך, הגדולה בערי שוויץ, יש כ- 400,000 תושבים, ובערים הבאות בתור, זנ'בה, ברן, באזל ולוזאן יש בין 100,000 ל- 200,000 תושבים בסך הכל. עבור מי שאוהב מקומות שקטים יחסית, טבולים בירוק וגדושי מבנים עתיקים ומרתקים, שוויץ היא מקום מעולה לעבוד בו (גם עבודה בבלגיה, אגב, תוביל אתכם לערים בעלות אופי דומה, ובפרט ברוז' הציורית).

הבילויים העיקריים בשוויץ הם בחיק הטבע – המדינה משופעת אגמים רחבי ידיים (מעל 1,500!), הרים מרהיבים, צמחייה עשירה ויופי אינסופי. אטרקציה מיוחדת הם אתרי הסקי הרבים הפזורים במדינה, שמתמלאים תיירים לאורך כל החורף, וסביר להניח שגם המגיעים לשוויץ על מנת לעבוד בה מפרגנים לעצמם אחת לזמן מה חופשת סקי מפנקת.

המעוניינים בעבודה בשוויץ חייבים היתר עבודה. המדינה, הידועה בסדר המופתי שבה, מעניקה מספר סוגי היתרים (L, B, C ו- G), בהתאם למדינה ממנה מגיע מבקש העבודה, לתשובה לשאלה האם יש לו אזרחות אירופאית ולאופי העבודה המבוקשת. בהחלט כדאי להיוועץ באנשי מקצוע בתחום על מנת להסדיר את הנושא בטרם עולים על המטוס לשוויץ.

  רוצים לעבוד בחו"ל ? מלאו פרטים בטופס מצד ימין ותתחילו להרוויח והרבה!