עבודה במדינת פולין

  רוצים לעבוד בחו"ל ? מלאו פרטים בטופס מצד ימין ותתחילו להרוויח והרבה!  

ישראלים המחפשים עבודה בפולין מתרכזים בגדנסקישראלים רבים הגיעו לארץ מפולין. רבים מילדיהם ונכדיהם מנצלים את ההיכרות שלהם עם השפה, התרבות והמנטאליות הפולניים כדי לעבוד בחו"ל ולשלב בין תעסוקה מכניסה לבין היכרות טובה יותר עם השורשים שלהם ובאופן כללי הנאה מחיים במדינה אירופית שהופכת מתקדמת יותר ויותר עם השנים.

כאמור, רוב הישראלים המחפשים עבודה בפולין הם כאלה שהוריהם או סביהם נולדו במדינה המזרח אירופאית (עפ"י ההערכות חיים בארץ למעלה מ-200,000 ילידי פולין), בדיוק כשם שרבים מבין אלה שמוצאים עבודה בבולגריה הם צאצאים לילידי מדינה זו – אבל לא רק בנים ונכדים לילידי פולין מגיעים לוורשה ולשאר ערי פולין אלא גם רבים אחרים שמבקשים "לנצל" את עלות המחייה הנמוכה יחסית במדינה ואת ההזדמנויות העסקיות המפתות שבה.

אילו עבודות מצפות לישראלים בפולין?

העבודה הפופולאריות ביותר בקרב ישראלים בפולין היא מכירות, כמו במדינות רבות אחרות ברחבי העולם. תחום אחר שבו ישראלים יכולים להתברג ולהרוויח סכומים יפים מאוד, כמומחים, הוא החקלאות: אחד מכל ארבעה עובדים בפולין מועסק בחקלאות, אך תרומת הענף לתוצר המקומי היא אחוזים בודדים בלבד – ידע וניסיון בתחום זה עשויים להזניק את החקלאות הפולנית קדימה, כך שעבור ישראלים שמומחיותם היא חקלאות פולין עשויה להוות מכרה זהב (בדומה לעבודה בפורטוגל, שגם בה חלקים נרחבים מהאוכלוסייה מתקיימים מעבודה בחקלאות).

תחום נוסף שבו הישראלים נחשבים כמומחים מהמעלה הראשונה הוא תחום האבטחה, כמובן, ואילו הקהילה היהודית, כמו גם התהדקות הקשרים בין ישראל לפולין, מספקים מקומות עבודה לישראלים בתחומי ההדרכה, ההוראה, ההסברה והתרבות.

עבודות בחו"ל, ברוב המקרים, מחייבות אישורי עבודה מיוחדים. גם בפולין באופן עקרוני יש צורך בהיתר עבודה – אולם ישנה שורה ארוכה של מקצועות ועיסוקים הפטורים מצורך זה: כל תפקיד הדורש ידע מיוחד, הוראת שפות זרות, עבודות הקשורות לארגונים דתיים, עבודה במסגרות תרבותיות השייכות למדינות זרות, עבודה במקומות שייעודם הוא פיתוח ומחקר, ועוד. גם סטודנטים פטורים מהיתר עבודה אם הם תוחמים את העבודה בפולין לחודשים יולי עד ספטמבר. מי שברשותו אזרחות של אחת ממדינות האיחוד האירופי פטור אף הוא מהצורך באישור המיוחד – סיבה טובה נוספת לדחוק באבא או בסבתא לארגן עבורכם אזרחות פולנית.

כבר לא יושבים לבד בחושך

ההיסטוריה של פולין כוללת לא מעט פרקים אפלים, אולם כיום מדובר בדמוקרטיה שהיא חלק מהאיחוד האירופי, ומדינה שאזרחיה שוחרי תרבות, בילויים והנאה באופן כללי – במיוחד בערים הגדולות ורשה, ורוצלב וקראקוב.

גם הכלכלה הפולנית משגשגת מאז שהוסרו מעל המדינה שלשלאות הקומוניזם (לא מעט בעקבות הצלחת ארגון הפועלים "סולידריות", שהחל מ-1980 הוכיח לפולנים, ובעקבותיהם לאזרחי מזרח אירופה כולה, כי לעובדים מאורגנים יש כוח עצום שמונע פגיעה בזכויותיהם. מנהיג "סולידריות", לך ולנסה האגדי, אף זכה בפרס נובל לשלום).

קראקוב, העיר השלישית בגודלה בפולין, נחשבת לאחת הערים בעלות מקומות הבילוי הרבים ביותר באירופה, והמגיעים לעבוד בה נהנים לא רק מחיי לילה ערים אלא גם משפע מסחרר של מוזיאונים, גלריות, תיאטראות, הופעות ועוד. בוורוצלב נמצאים לאורך כל השנה עשרות אלפי סטודנטים, שהופכים את העיר לשוקקת חיים ומלאת אדרנלין והורמונים. גם בבירה ורשה ישנן אפשרויות בילוי רבות ומגוונות – ברים נהדרים, בתי קזינו מהודרים, מועדונים סוערים ועוד – והכל במחירים סבירים.

כמו כל העובדים בחו"ל, גם הישראלים שבחרו להתפרנס בפולין נהנים מטיולים ברחבי המדינה – ובמיוחד בצפון היפה שלה, בואכה הים הבלטי (שגם עבודה בלטביה, או ליטא או אסטוניה מזכה בגישה נוחה אליו). באזור זה ניתן לבקר בגדנסק שבה צמח לך ולנסה; בחצי האי הל, על הפארקים היפהפיים שבו; באגמים המזוריים; בעיר החוף הנעימה סופוט ובנקודות חן רבות אחרות.

  רוצים לעבוד בחו"ל ? מלאו פרטים בטופס מצד ימין ותתחילו להרוויח והרבה!